2.895,00 DKK
Leveringstid Ca. 2 uger







































2.895,00 DKK
Leveringstid Ca. 2 uger
General
Badges
Produktegenskaber
Der er endnu ingen anmeldelser! Klik på knappen til højre for at indsende en!
For at fejre Hans J. Wegners 110 års fødselsdag lancerer Carl Hansen & Søn nu denne helt særlige Y-stol: CH24 Børne Y-stol til fremtidens designentusiaster.
Efter mange år på tegnebrættet kan Carl Hansen & Søn endelig lancere den første udgave af Wegners ikoniske stol i en udgave til børn fra 3 år. Selvom stolen er mindre end originalen, er CH24 Børne Y-stol ikke mindre kompleks at producere. Det er ikke blot et spørgsmål om at nedskalere den originale udgave til en mindre version, da alle komponenter kræver sine egne præcise dimensioner for at bevare stolens originale udtryk.
Wegners Y-stol til børn er produceret i olieret eg og har et sæde i naturflet. På sammen måde som originalen er CH24 Børne Y-stol skabt af 14 forskellige komponenter og mere end 100 led i produktionen er ægte håndarbejde. Sædet er flettet i hånden af 75 meter papirsnor, som også er nedskaleret for at få et lettere udtryk, som passer til resten af stolen.
Med sit klassiske designudtryk passer CH24 Børne Y-stol ind i enhver indretningsstil. Brug den på børneværelset eller som en ekstra siddeplads i stuen.
CH24 Børne Y-stol opfylder sikkerhedskræv og testmetoder, der er gældende for børnemøbler.
Ønsker du ekstra komfort? Køb en hynde til CH24 Børne Y-stolen, som med et særligt udsnit til stolens for- og bagben sørger for at den passer perfekt.
Hans J. Wegners mesterværk har været i produktion siden 1950 hos Carl Hansen & Søn. Dette vidner om, at CH24 Y stolen har et tidløst design og en imponerende holdbarhed. Stolen kan bedst beskrives som en klassisk smuk og let skulpturel spisebordsstol – rygbøjlen er nænsomt bøjet ved hjælp af damp, hvilket giver en solid bevægelsesfrihed og en god siddekomfort. Håndværksmæssigt er CH24 Y stolen er lille mesterværk, da mere end 100 led i fabrikationen er ægte håndarbejde – eks. bliver sædet på Y stolen flettet i hånden af 120 meter papirsnor. CH24 Y stolen produceres i forskellige træsorter heriblandt bøg, eg, valnød mfl., og alle træsorter er med til at give stolen et helt særligt udtryk.
Designeren bag CH24 Børne Y-stol – limited edition anses som en af grundlæggerne af ”The Danish Modern”. Gennem sin karriere har Hans J. Wegner skabt klassiske designikoner som CH24 Y-stol, CH25 Loungestol, J16 Gyngestol, Kinastolen og Den Runde Stol m.fl. Det er ikke underligt, at Wegner også går under navnet Stolenes Mester. Han startede i 1949 sit mangeårige samarbejde med Carl Hansen & Søn, hvor han har designet nogle af sine mest anerkendte møbler. Foruden dette produktive samarbejde, har Wegner også designet møbler for Fredericia Furniture og Getama.
Send os en email på kontakt@ingvardchristensen.dk
Esbjerg
75 47 01 11
Vejle
75 85 82 11
Odense
55 37 74 11
Lyngby
45 16 10 70
Aarhus - Risskov
86 17 01 11
Herning
97 21 71 71