Det vægophængte XLIBRIS skrivebord fra
Sibast Furniture er designet af den danske kunstner
Kasper Eistrup. I XLIBRIS-serien finder du også den flotte
XLIBRIS hylde, der er designet i samme stil som
skrivebordet. Bordet optager ikke meget plads, og kan bl.a. anvendes på både hjemmekontoret, i soveværelset eller i dagligstuen.
Skrivebordets lette silhuet og skarpe kanter minder lidt om japansk origami-kunst. Designet består bl.a. af 45 graders linjer, der løber fra siden af
hylden og ned til kanten af
skrivebordet. På siden af
skrivebordet finder du også smukke detaljer i form af messing-emblemer med et lille firekløver på, der består af fire sammensatte hjerter. Disse symboliserer nødvendighed, funktionalitet, materialet samt håndværket, hvilket afspejler XLIBRIS-serien.
XLIBRIS
skrivebordet fra
Sibast Furniture er samlet uden synlige skruer, hvilket giver et meget simpelt og minimalistisk udtryk.
På det vægophængte skrivebord finder du også et skjult kabeloutlet, til når computeren eller telefonen skal oplades. Det skjulte outlet er også ideelt at anvende til diverse
bordlamper.
Oplev hele udvalget af flotte
skrivebordet - se mere her.